• Czyn społeczny

    Wspólna praca w pocie i znoju, połączyła pokolenia by jak za lat minionej epoki budować swoją Ojczyznę.

    Czytaj dalej
  • Wólka w XIX w.

    Pan Wiesław Milewski, który pochodzi z Wólki Kikolskiej nadesłał fotokopie dokumentów swoich przodków z XIX w. i opowiedział ich historię.

    Czytaj dalej
  • IV Wólczyński Spływ Kajakowy 2017

    "Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal" chciałoby się śpiewać. IV Wólczyński Spływ Kajakowy można uznać za udany i przechodzi powoli do historii. Pogoda dopisała, kajakarze również...

    Czytaj dalej
  • Dożynki 2019

    W dniach 7-8 września 2019 r. odbyły się gminno-parafialne dożynki w gminie Pomiechówek.

    Czytaj dalej
  • Wólka sprzed lat

    Jeśli posiadasz stare fotografie przedstawiajace Wólkę z dawnych lat prześlij je. Posłużą one do stworzenia unikalnej galerii, dzieki której będziemy mogli zatrzymać czas z tamtych lat.

    Czytaj dalej
  • Wólka w Łazienkach Królewskich

    W dniu 23.07.2017 roku mieszkańcy Wólki Kikolskiej oraz Zapiecek wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W programie był koncert Chopinowski pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich ...

    Czytaj dalej

ksiazka pomiechowekm     W dniu 11 grudnia 2015 odbyła się uroczysta premiera książki "Osiem wieków w dolinie Wkry. Pomiechowo i Pomiechówek zarys dziejów" autorstwa dra Piotra Oleńczaka. Książkę można nabyć w Centrum Integracji Społecznej w Pomiechówku (budynek przedszkola) w cenie 25 zł. Dzięki uprzejmości autora, możemy zamieścić fragment książki opisujący dzieje Wólki:

herb rodu milewskich        Pięknie położona w otoczeniu lasów wieś, której czasy świetności przypadają na początek XIX w. Jej właścicielami był ród Milewskich herbu Ślepowron. Jako jedna z czterech prywatnych wsi w gminie Pomiechowo, Wólka Kikolska płaciła dziesięcinę na utrzymanie kościoła w Pomiechowie.
Dwór Milewskich znajdował się mniej więcej w połowie wsi. Dziś jedyną pozostałością po nim jest staw, którego w XIX w. używano do przetrzymywania (w szczelnych beczkach) żywności. Dwór spłonął, prawdopodobnie podczas działań wojennych 1915 lub 1920 r. W obu tych kampaniach wojska niemieckiej potem bolszewickie przechodziły przez Wólkę Kikolską.
W XIX w., gdy dziedzicem na Wólce był Wojciech Milewski, a proboszczem w Pomiechowie ostatni prepozyt klasztoru w Czerwińsku - ks. Stanisław Długołęcki, do dworu państwa Milewskich przyjeżdżali znamienici goście. Wiemy to z zachowanych dokumentów metrykalnych parafii Pomiechowo. W aktach potwierdzających narodziny dzieci w rodzinie Milewskich czytamy:
1817 r. Marianna Eleonora 15 stycznia w południe urodzona. Urodzonego Jana Bialobłockiego i Rozalii Milewskiej córka prawowitych małżonków. Rodzice chrzestni to wyśmienici państwo generałowa Benigna Małachowska (żona ówczesnego komendanta Twierdzy Modlin) i Hilary Krasiński pułkownik artylerii z Twierdzy Modlin.
Ja Maciej Garnowski wikary pomiechowski ochrzciłem dziecię Józefa Stanisława urodzone 19 marca syna urodzonego Pana Wojciecha Milewskiego posiadacza wsi Wólka Kikolska i Agnieszki Melkowskiej prawowitych małżonków. Przyniesionego do świętego źródła, przez oświeconego, wielebnego Stanisława Długołęckiego prepozyta Pomiechowskiego i wyśmienitą Panią Helenę Kamieniecką wdowę.
Do Wojciecha Milewskiego przyjeżdżała generalicja i kadra oficerska z Twierdzy Modlin, proboszcz pomiechowski oraz okoliczna szlachta. Aż dziw, że w tej położonej na uboczu, za lasem, małej wiosce toczyło się tak intensywne i na wysokim poziomie życie towarzyskie.
Dziś Wólka Kikolska urzeka odwiedzających swoim sielskim klimatem. Położona za lasem, z dala od centrum gminy, żyje swoim powolnym rytmem.

mapaXIXw
Mapa z połowy XIX w.

mapa nalozona
Mapa z połowy XIX w. nałożona na aktualne zdjęcie satelitarne z google.com

Zdjęcia z premiery książki oraz okresu zbierania materiałów do niej.

Brak komentarzy

 

 

 

 

Terminarz

Category Image21 marzec 2025 - piątek
Odbiór odpadów zmieszanych
Category Image04 kwiecień 2025 - piątek
Odbiór odpadów segregowanych
Category Image04 kwiecień 2025 - piątek
Odbiór odpadów zmieszanych